top of page

FIltry UV, czyli wszystko, co powinieneś wiedzieć o ochronie przeciwsłonecznej



Słońce – przez całą zimę wyczekujemy jego ciepłych promieni i z chęcią wystawiamy do niego twarz i całe ciało. I bardzo dobrze! Kontakt ze słońcem pozwala nam wytworzyć cenną witaminę D3, która odpowiada za kształtowanie się kości u dzieci i niemowląt oraz zapobiega nadciśnieniu i chorobom serca. Trzeba jednak pamiętać, że mimo korzyści, jakie daje kontakt z promieniami słonecznymi, powinniśmy chronić naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV i maksymalnie po 20-30 minutach przebywania na słońcu użyć kremu z filtrem. Dziś powiem nieco więcej o filtrach UV. Zaczynamy! Jaki krem lub emulsję z filtrem wybrać?


Dobry krem z filtrem – jaki powinien być?


Wybierając krem z filtrem, często szukamy takiego, który nie będzie się kleił, nie będzie zostawiał nieestetycznej, białej warstwy i błyszczał się. Cechy te są dla nas szczególnie istotne, jeśli szukamy kremu z filtrem do twarzy. Najważniejsze zarówno dla skutecznosci ochrony, jak i dla komfortu stosowania jest to, jaki rodzaj filtru zawiera krem i w jakim stopniu będzie chronił nas przed słońcem.


Rodzaje filtrów UV

Wybierając krem z filtrem, należy przede wszystkim przyglądnąć się substancjom zawartym w jego składzie. Wyróżniamy 3 rodzaje filtrów: fizyczne, chemiczne i mieszane. Które z nich sprawdzają się najlepiej?


Chemiczne filtry UV

Chemiczne filtry UV działają zarówno na promieniowanie UVA, jak i UV. Substancje zawarte w filtrach chemicznych wnikają w głąb skóry i pochłaniają promieniowanie UV, dzięki czemu nie dopuszczają do tego, by skóra zareagowała na działanie promieniowania. Filtry chemiczne działają dość długo – dłużej niż te fizyczne, co jest ich sporą zaletą. Mają jednak również swoje wady – mogą powodować uczulenia lub podrażnienia i ze względu na to producenci nie zalecają stosowania ich u małych dzieci.


Filtry chemiczne nie brudzą, nie zostawiają białych śladów oraz łatwo się rozsmarowują. Warto pamiętać, że działają z opóźnieniem – dopiero ok. 15-20 min od aplikacji. Jak rozpoznać filtry chemiczne? Szukaj w składach substancji, takich jak: otokrylen, awobenzon, Ethylhexyl Methoxycinamate, trisiloksandrometrizol czy Methoxydibenzoylmethane.


Fizyczne filtry UV

Fizyczne filtry UV znane są również pod nazwą mineralne lub naturalne filtry UV. Filtry mineralne zawierają cząsteczki, które rozpraszają, pochłaniają, ale również odbijają promieniowanie UV. Działają krócej niż filtry chemiczne i należy nakładać je na skórę z większą częstotliwością. Są bezpieczne i nie powodują alergii, dlatego można stosować je nawet u niemowląt.


Filtry fizyczne barwią skórę, zostawiając białą, widoczną warstwę. Rozprowadzają się również nieco trudniej niż emulsje czy kremy zawierające filtry chemiczne. Aby rozpoznać naturalne filtry UV, w składzie kosmetyku, szukaj nazw takich jak Titanium Dioxide oraz Zinc Oxide.


Filtry mieszane

Filtry mieszane to te, które zawierają połączenie filtrów fizycznych oraz chemicznych. Takie kremy z filtrami są bardzo skuteczne – wykorzystując dwa mechanizmy ochrony przeciwsłonecznej, stanowią bardzo dobrą ochronę oraz są łatwe i przyjemne w aplikacji.



Jak stosować filtry?

Niezależnie od tego, jaki filtr wybierzesz, pamiętaj o tym, że żaden z nich nie da Ci 100% ochrony przed szkodliwym promieniowaniem. Dlatego mimo regularnego stosowania kremów podczas dni, kiedy słońce grzeje wyjątkowo mocno, unikaj bezpośredniej ekspozycji na słońce w godzinach południowych.


Jeśli chcesz uzyskać jak najlepszą ochronę, przede wszystkim nakładaj krem równomiernie i dokładnie – źle rozsmarowany filtr nie będzie pełnił swojej funkcji, jak należy. Pamiętaj również, by co 2-3 h powtarzać aplikację, a jeśli planujesz również kąpiele wodne, wybierz preparaty wodoodporne.



Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jaki rodzaj filtrów jest najlepszy. Jeśli masz skłonność do alergii, wybierz filtr mineralny, a jeśli zależy Ci na lekkiej konsystencji i łatwej aplikacji, lepszy będzie filtr chemiczny. Istotne jest również, jakim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej cechuje się filtr.

Pamiętajmy , że filtry chronią nasze komórki a dokładnie DNA w nich zawarte , materiał genetyczny w komórkach ma wpływ na to jak szybko starzeje się nasza skóra .

A Ty jaki filtr stosujesz ? :)


Z pozdrowieniami

Agnieszka

22 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page