top of page
AdobeStock_219805274.jpeg

Dla mężczyzn

#utrata jędrności 

#zmarszczki #lifting

#redukcja blizn i rozstępów

CERA MĘSKA

Badania naukowe potwierdziły, że panowie są gruboskórni, a wszystkiego w skórze mają więcej, niż kobiety. Ale natura jest sprawiedliwa: choć skóra mężczyzn starzeje się wolniej od skóry kobiet, za to również ulega podrażnieniom i dużo częściej atakuje ją trądzik.

 

Męska skóra - grubsza i mocniejsza

To właśnie dzięki badaniom wiemy dziś, że męska cera ma podobną budowę, ale naskórek jest zdecydowanie – bo aż o 25 proc – grubszy i mocniejszy od kobiecego, a jest tak dlatego, że w warstwie rogowej znajduje się więcej zrogowaciałych komórek. To im męska skóra zawdzięcza szorstkość w dotyku i większą odporność na zranienia. Grubsza jest również skóra właściwa, w której znajduje się mniej włókien sprężystych, niż u kobiet, za co mają one ciaśniejszy splot – z tego powodu zmarszczki wywołane procesem starzenia się skóry u panów pojawiają się nieco później, niż u pań.

 

Panowie mogą się dłużej cieszyć gładszą cerą również dlatego, że brodawki skóry właściwej są u nich większe, dzięki czemu mikrokrążenie krwi jest lepsze, a skóra lepiej dotleniona i odżywiona. Na męskiej twarzy wcześniej za to widać zmarszczki mimiczne, w dodatku są one głębsze – dzieje się tak za sprawą aktywności mięśni przywłosowych, których panowie mają aż piętnaście razy więcej, niż kobiety.

 

Męska skóra - młodsza, ale bardziej tłusta

To jednak nie jedyne różnice między skórą męską, a kobiecą. Panowie mają na twarzy aż 15 razy więcej mieszków włosowych, niż kobiety, a więc i więcej włosów (ich wzrost stymuluje męski hormon testosteron), większe jest u nich również zagęszczenie naczynek krwionośnych. Gruczoły łojowe, odpowiedzialne za produkcję sebum, również są liczniejsze, a w dodatku większe i bardziej aktywne. Plusem tego stanu rzeczy jest obfitsza powłoka hydrolipidowa skóry, skuteczniej chroniąca przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Minusem – większa skłonność do zmian trądzikowych w okresie dojrzewania, kiedy silny wpływ na skórę mają męskie hormony płciowe - androgeny. Jest jeszcze coś, czego panie zazdroszczą panom: ze względu na większą aktywność melanocytów ich cera łatwiej się opala, a przy tym nie mają oni zwykle skłonności do przebarwień.

 

Męska skóra w pigułce:

  • gruby naskórek (ok. trzydziestu warstw,

  • ciemniejsza (od kobiet) karnacja,

  • skóra mocno się przetłuszcza i ma skłonność do zmian trądzikowych,

  • jedna trzecia powierzchni skóry twarzy pokryta pokryta się zarostem,

  • skóra męska ma więcej kolagenu, elastyny, dlatego starzeje się stosunkowo późno,

  • męskiej skóry nie dotyka cellulit.

 

 

Choć męska skóra jest zdecydowanie mocniejsza, niż kobieca, mitem jest, że zniesie wszystko. Cerze panów szkodzi codzienne golenie, słońce, dym z papierosów czy zarwane noce. By utrzymać ją w dobrej formie konieczna jest codzienna pielęgnacja i stosowanie kosmetyków, których właściwości są odpowiednie dla potrzeb męskiej skóry.

 

Wszystkie zabiegi w naszym salonie skierowane są również dla mężczyzn. 

bottom of page